2014 National Championship Results

Gauteng logo

39th SA Champtionship Logo

Gauteng logo

 

 

 

 

 

 

 

 

The 2014 Karatedo Gojukai South Africa Championships was our 39th National tournament and was hosted by our Gauteng Province from 29-31 August 2014 at Johannesburg University in Empire Road, Johannesburg.

The tournament was a great success and truly showcased our art in all its splendour.  Hearty congratulations to all medal winners for excelling and to all participants for having the courage to participate. A full report on the event will follow in due course. In the interim, the Provincial and medal results are available below. To view the tournament program click here.

Province Points
Western Province 385
Eastern Province 276
Gauteng 128
Boland 114
Border 43
Free State 24
Kwazulu-Natal 18
Northern Kwazulu-Natal 8

 

Event Cohort Age Group Weight  / Grade Division Place Name Province
Kata Girls 2001 All 1st Greshen Merrington EP
2nd Rebecca Walker WP
3rd Phumelele Gwayi GP
Shannin Govender GP
2002 All 1st Luchay Weideman EP
2nd Maryam Suleman GP
3rd Lauren Giles WP
Shanay Archery Border
2003 All 1st Ardent Harris EP
2nd Kayla Cardosa GP
3rd Asiphe WP
Zuki Gibbs WP
2005 All 1st K Naidoo GP
2nd J Thomas EP
3rd A Helmie EP
M Booysen EP
Cadet All 1st Sinoyolo Xoxo Border
2nd Gia van der Merwe GP
3rd Kiara Moon GP
Shiyaam Ferguson EP
Women Junior All 1st Adre Weideman EP
2nd Megan Bouwers WP
3rd Natalie Faint WP
Sinead de Jager GP
Senior All 1st Ronel Jantjies EP
2nd Melissa Thom EP
3rd Anne du Preez FS
Brigitta Schultz Boland
Colour Belt 1st Michaela de Kock Boland
2nd Thelma Potter GP
3rd Hannelie Swartz GP
Tara Bekker EP
Sandan & above 1st Warda Mallick EP
2nd Debbie Chaplin GP
3rd Vicenza Hearne WP
Under 21 All 1st Shamourne Thom EP
2nd Lameez Lee EP
3rd Mari Treunicht Boland
Simankele Blom WP
Boys 2001 All 1st Franke Christo Boland
2nd Elijah Botha WP
3rd Aiden Weiss Border
Dylan De Kock Boland
2002 All 1st B Nicholas Boland
2nd T Bekker EP
3rd C Jacobs EP
M Mgudlwa WP
2003 All 1st Khanya Gwabeni WP
2nd Matt Botha WP
3rd Louis Drake Boland
Ryan Benade WP
2004 All 1st Jordyn Pretorius GP
2nd Uwais de Villiers WP
3rd Nathan Cullingworth WP
Yenli Ingram EP
2006 All 1st Hilalane Vavara WP
2nd Adrian Kingsley WP
3rd Hamish Harris EP
Thando Nxuumalo GP
2007 All 1st Andrew Kansley WP
2nd Jeandre Plaaitjies EP
3rd Bulumko Dwayna GP
Taarique Baatjies EP
2008 All 1st Amani Madladla KZN
2nd Jake Haasbroek FS
3rd Geraido Ross EP
Reece Bald WP
Men Junior All 1st Dylan Lakey WP
2nd Leroy Pieterse EP
3rd Antonio de Brito Boland
Dewalt van Rooi WP
Senior Colour Belt 1st Llewellyn Jonker EP
2nd Rodney Harris EP
3rd Danville Bush EP
Ehren Hendrick Boland
Under 21 All 1st Sipho Pokolo WP
2nd Andre van Dyk WP
3rd Che Stuurman Moses WP
Keenan Woolf WP
Kata – Team Girls 6 – 13 years All 1st EP B EP
2nd WP A WP
3rd EP A EP
Gauteng GP
Cadet All 1st Gauteng A GP
2nd WP A WP
3rd Boland A Boland
Women Junior All 1st WP A WP
Senior All 1st WP WP
2nd EP EP
3rd Gauteng GP
Under 21 All 1st EP A EP
2nd Border A Border
3rd Boland A Boland
Boys 6 – 13 years All 1st WP B WP
2nd WP A WP
3rd Boland B Boland
EP A EP
Cadet All 1st WP A WP
2nd EP A EP
3rd Boland A Boland
Men Junior All 1st EP EP
2nd WP WP
Senior All 1st Boland Boland
2nd WP A WP
3rd EP A EP
Freestate FS
Under 21 All 1st WP A WP
2nd WP B WP
3rd Boland Boland
Bunkai Girls Cadet All 1st WP A WP
2nd Gauteng A GP
Women Junior All 1st WP A WP
2nd GP GP
3rd EP EP
Senior All 1st WP A WP
2nd NKZN NKZN
3rd Boland Boland
EP A EP
Under 21 All 1st Boland Boland
2nd EP A EP
Boys Cadet All 1st Gauteng GP
2nd EP EP
3rd WP WP
Men Junior All 1st WP A WP
2nd EP A EP
3rd Boland Boland
Senior All 1st WP A WP
2nd Freestate FS
3rd Boland Boland
Border Border
Under 21 All 1st WP A WP
2nd WP B WP
3rd Boland Boland
Freestate FS
Ippon Kumite Girls 2001 All 1st Greshen Merrington EP
2nd Ulrike Andrich Boland
3rd Phumelele Gwayi GP
Zaakirah de Villiers WP
2002 Over 40kg 1st Tara Lee WP
2nd C Doyle WP
3rd C Sawls EP
K Bardien EP
Under 40kg 1st Luchay Weideman EP
2nd Maryan Suleman GP
3rd Charmari Steyn FS
Shaan Merrington EP
2003 Over 35kg 1st Tasmiyah Suleman GP
2nd Danielle Whitebooi EP
3rd Kayla Cardosa GP
Zindie van Zyl Boland
Under 35kg 1st Aiden Harris EP
2nd Anel Tallie WP
3rd Asiphe WP
Zuki Gibbs WP
2004 Over 30kg 1st Shelby Prins Boland
2nd Marne van Zyl Boland
3rd Michaela Raven EP
Ontong Joenay Boland
Under 30kg 1st R Titus EP
2nd M Watson EP
3rd K King GP
P Reddy GP
2005 All 1st Uzukhanye Nzuzo Border
2nd Kaylee Naidoo GP
3rd Michaela Booysen EP
Tashleigh Jacobs EP
2006 All 1st Anathi Mankebe Boland
2nd Tyla Lakay WP
3rd Mia Symons KZN
Mieka du Toit Boland
2007 All 1st F Beeka WP
2nd F Bekker EP
3rd A Hughes WP
G Weideman EP
Cadet Over 54kg 1st Megan Buttgen WP
2nd Shiyaam Ferguson EP
3rd Alexia Esterhuyse Boland
Gia van der Merwe GP
Under 54kg 1st Jalin de Klerk Boland
2nd Sinyolo Xoxo Border
3rd Kimberley Saunders KZN
Lisa-Marie Beyers Boland
Women Junior Over 59kg 1st Natalie Faint WP
2nd Lindo Maphaqa WP
3rd Esihle WP
Hannah Marais WP
Under 53kg 1st Ncumisa Plum WP
2nd Jaydee Davids EP
3rd Waaliha Bux NKZN
Under 59kg 1st Anathi Xoxo Border
2nd Adre Weideman EP
3rd Megan Bowes WP
Thandokuhle WP
Senior Colour Belt 1st Andrea Lemting GP
2nd Delia Norkie EP
Over 63kg 1st Debbie Chaplin GP
2nd Melissa Thom EP
3rd Odwa Nokyemane WP
Vicenza Hearne WP
Under 21 Over 55kg 1st Amy Titus EP
2nd Lameez Lee EP
3rd Caity Green Border
Hanli Viljoen Boland
Under 55kg 1st Zingiswa WP
2nd Shamourne Thom EP
3rd Mari Treeurnicht Boland
Megan Cullingworth WP
Veteran Over 60kg 1st Tanya Vosloo GP
2nd Rekha Govender NKZN
3rd A Downie GP
K Weideman EP
Under 60kg 1st Lavinia Pieterse EP
2nd Diane De Kock Boland
Boys 2001 Over 35kg 1st Jordyn Pretorius GP
2nd Kapano Kgosi FS
3rd Philip Labuschange FS
Uwaise de Villiers WP
Over 50kg 1st Elijah Botha WP
2nd Saif Ali Khan KZN
3rd Daniel Campbell-Wilson WP
Mpho Maine GP
Under 50kg 1st Jude Newman Boland
2nd Christo Frank Boland
3rd Aiden Weiss Border
Tevyn Pretorius GP
2002 Over 45kg 1st Tegan Bekker EP
2nd Molefi Moeleso FS
3rd Beukes Nicholas Boland
Joshua von Wildenrath FS
Under 45kg 1st K Buwa WP
2nd M Masentse WP
3rd C Jacobs EP
D Jordaan EP
2003 Over 40kg 1st Khanya Gwabeni WP
2nd Matt Botha WP
3rd Iviwe Menyelo Boland
Muhammed S Khan KZN
Under 40kg 1st Thamsaqa Dywili WP
2nd Granvill Klaas EP
3rd Malosi Mputla GP
Xolile Magi WP
2004 All 1st Riyaz Variava GP
2nd Joshua Wilson GP
3rd Asake Dyantyl Border
Khazimla Twane WP
2005 Over 35kg 1st D Kinolochsmith WP
2nd D Botha WP
3rd J Govender KZN
M Mvemve WP
Under 35kg 1st Xander Fisher EP
2nd Jared Mandelstam WP
3rd Dane Derrocks EP
Malachi Kopman GP
2006 All 1st Hamish Harris EP
2nd Thando Nxumalo GP
3rd Hilalave Vavara WP
Wouter Jonkers FS
2007 All 1st Zach Fisher WP
2nd Andrew Kansley WP
3rd Bulumko Dwanya GP
Jeandre Plaaitjies EP
2008 All 1st Amani Madlala KZN
2nd Zaheer Rops EP
3rd Geraido Ross EP
Uwais Abrahams EP
Cadet Under 52kg 1st Aiden Cullingworth WP
2nd Ivaan Fillis EP
3rd Chad Jacobs EP
Liam Meyer Boland
Under 57kg 1st Sky Johnson WP
2nd Lwando Mose WP
3rd Corne Beukes Boland
Nelius Liebl Boland
Over 63kg 1st Anathi Kalipa WP
2nd Dylan De Kock Boland
3rd David Laubscher WP
Jayden Hardeman GP
Under 63kg 1st Mikhail GP
2nd Aqil Variava GP
3rd T Fairland WP
T Gush EP
Men Junior Under 55kg 1st Antonio de Brito Boland
2nd Dane McLaren EP
3rd Ameer Hendricks WP
Steven Sparks WP
Under 67kg 1st Reece Lenting GP
2nd Ridah Parker WP
3rd Kevin Eloff Boland
Zachary Watson EP
Under 70kg 1st Luke Magerman WP
2nd Dylan Lakey WP
3rd Aiden Hughes WP
Leroy Pieterse EP
Over 76kg 1st Luke Magerman WP
2nd Dewalt van Rooi WP
3rd Aiden Hughes WP
Waldo Peltser FS
Under 76kg 1st Leeroy Pieterse EP
2nd D Lakey WP
3rd Damiene Roberts Boland
J Naidoo KZN
Senior Colour Belt / Over 75kg 1st Rodney Harris EP
2nd Brent Harker EP
3rd Damien Klein GP
Deon Whitebooi EP
Colour Belt / Under 75kg 1st Llewellyn Jonker EP
2nd Ehren Hendrick Boland
3rd Danville Bush EP
Nidan 1st Dean van Rensburg EP
2nd Dino van Rensuburg Boland
3rd Olwethu Gusha EP
Thobela Ntonkota Border
Over 84kg 1st Charl Roux Boland
2nd Louis Kritzinger FS
3rd Petrus Kriel GP
Renaldo Varden NKZN
Sandan & above 1st Clayton Thom EP
2nd Charl Roux Boland
3rd Adam Delcarme WP
Buntu Mpetshani WP
Under 57kg 1st Thobela Ntonkota Border
2nd Dean van Rensburg EP
3rd Dino van Rensuburg Boland
Wongalethu Fandreki Boland
Under 75kg 1st Clayton Thom EP
2nd Jade Johnson WP
3rd Darryn Kings WP
Olwethu Gusha WP
Under 84kg 1st Buntu Mpetshani WP
2nd Adam Delcarme WP
3rd Gideon Titus EP
Jotham Titus EP
Under 21 Under 78kg 1st Khaya Spayire WP
2nd Ettiene Rossouw Boland
3rd Jason Bickle Border
Sipho Pokolo WP
Over 78kg 1st Martin Rossouw WP
2nd Andre van Dyk WP
3rd Che Stuurman Moses WP
Darian Rushworth WP
Veteran Under 75kg 1st Omar Japie GP
2nd August Maboy Border
3rd Lance Oaks EP
Sibongile Gqeba Border
Over 75kg 1st Franklin Helmie EP
2nd Craig Ollis Border
3rd Hans Kleynhans FS
Herman Goosen Border
Ippon Kumite – Team Women Senior All 1st EP EP
2nd WP WP
Men Senior All 1st EP EP
2nd WP WP
3rd Boland Boland
Gauteng GP
Jiyu Kumite Boys Cadet Under 65kg 1st Sky Johnson WP
2nd Saeed Dollie WP
3rd Devan Liang WP
Thomas Fairlamb WP
Over 65kg 1st Gregory Cohen WP
2nd Anathi Kalipa WP
3rd Cameron St James WP
David Laubscher WP
Men Junior Under 70kg 1st Ridah Parker WP
2nd Zachary Watson EP
3rd Ameer Hendricks WP
Steven Sparks WP
Under 21 Under 75kg 1st Sipho Pokolo WP
2nd Khaya Spayire WP
3rd Raven Skinner WP
Over 75kg 1st Andre van Dyk WP
2nd Martin Rossouw WP
3rd Che Stuurman Moses WP
Keenan Woolf WP
Senior Under 80kg 1st Buntu Mpetshani WP
2nd Clayton Thom EP
3rd Kennan Fairlamb WP
Lance Oaks EP
Over 80kg 1st Adam Delcarme WP
2nd Ashley Chaplin GP
3rd Hans Haasbroek FS
Sibongile Gqeba Border